صفحه ها
دسته
دوستان وبلاگي
منابع و ماخذ وبلاگ
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 0
تعداد نوشته ها : 352
تعداد نظرات : 72
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
21- سپاه پاسداران
نهادى که قانوناً مسئولیت حفاظت از دستاوردهاى انقلاب اسلامى را به عهده دارد در 2 اردیبهشت 58 به دستور بنیانگذار نظام اسلامى شکل گرفت.
این نهاد در مقابله با متجاوزان بعثى و گروهکهاى تجزیه طلب در کردستان، خوزستان، ترکمن صحرا از چنان رشادتى برخوردار بود که پس از دو سال در نگاه امام راحل (ره) "هستى آن هستى کشور و نبودش، نبود کشور " معرفى شد.
این نهاد همچنین در عرصه امنیتى مسئولیت دفاع از شخصیتهاى انقلابى و مسئولان کشور و امنیت پرواز را عهده دار گردید و به خوبى از عهده این ماموریتها نیز برآمد.
علاوه بر این سپاه پاسداران در عرصه سازندگى نیز وارد میدان شد و با استفاده از امکانات مهندسى و توانمندى نیروهاى خلاق و مومن خود موفق به انجام بیش از 1000 میلیارد تومان پروژه مهندسى در زمینه هاى مختلفى ازجمله سد کرخه و احداث خط لوله گاز همدان- سنندج و ... گردید.
احصاء پروژه هاى انجام شده توسط سپاه پاسداران در این مجال امکان پذیر نیست اما از باب نمونه مى توان به ساخت بیش از 40 سد بزرگ و سد انحرافی، اجراى بیش از 70 پروژه شبکه آبیاری، بیش از 50 پروژه تونل سازى و سازه هاى زیرزمینی، 173 پروژه راهسازی، احداث 1400 کیلومتر راه، اعم از اتوبان و اصلى و همچنین ترمیم و تعریض 157 کیلومتر راه و زیرسازى 600 کیلومتر راه آهن، بیش از یکصد پروژه خطوط انتقال آب و گاز و نفت و فاضلاب، حدود 50 پروژه سازه دریایى و بسیارى از پروژه هاى دیگر در زمینه اسکله سازی، مدرسه سازی، ساخت بیمارستان، سد مخزنی، ساخت مسجد، استخراج از معدن، توسعه زمینهاى کشاورزی، کابل کشى فیبر نوری، احداث سالن ورزشی، احداث کارخانه و حوضچه هاى پرورش ماهی، کارخانه آب شیرین کن و تصفیه خانه فاضلاب و ... اشاره کرد.
 
22- بسیج، آیه الهی
یکى از دستاوردهاى انقلاب اسلامى نهاد بزرگ بسیج است که به تعبیر رهبر معظم انقلاب مثل خود انقلاب از آیات الهى است.
این آیه الهى را امام راحل (ره) بر اساس راهبرد مهم "حفظ پیروزى انقلاب از خود پیروزى مهمتر است " در مورخه 5 آذر ماه 58 تاسیس نمود تا از انقلاب اسلامى در مقابل همه تهدیدات نظامی، فرهنگی، سیاسى و اقتصادى دفاع نماید چنانچه تا کنون در طول سه دهه اخیر کارآمدى خود را در این ماموریت ذاتى ایفا نموده است.
نیروى مقاومت بسیج در کشورمان ثابت کرده است عامل تحقق آرمانهاى بلند انقلاب اسلامى و پیشرو در سازندگى کشور مى باشد و با شاخصه هایى چون سازش ناپذیری، معنویت و تدین، سیراب از معارف دینی، اعتماد به نفس، موثر، فعال، اثرگذار توانسته است موجب تقویت مقاومت ملت، شکست دشمنان انقلاب اسلامى گردیده است.
 
 
23- کمیته امداد امام خمینى (ره)
بنیانگذار نظام اسلامى در مورخ 14 اسفند 57 یعنى 22 روز پس از پیروزى انقلاب اسلامى فرمان تشکیل نهادى عام المنفعه را صادر فرمودند تا جهت رفع کمبودهاى مادى و معنوى خانواده هاى محروم کشور تلاش کنند.
این کمیته بیش از 52 هزار روستا را تحت پوشش قرار داده با بیش از 120 هزار کارآموز خدمات ارزنده اى از طریق طرح شهید رجایی، طرح مددجویی، حمایت از خانواده زندانیان، بیمه و خدمات درمانى به اقشار نیازمند، اطعام محرومان، پرداخت دیه، کمک به آسیب دیدگان ناشى از سیل و زلزله، طرح اکرام ویژه ایتام، طرح تامین جهیزیه، پرداخت قرض الحسنه، طرح سرباز و کمک به جبهه ها و مرزداران و ... تاکنون ارائه نموده است.
 
24- جهاد سازندگی
در 27 خرداد 58 حضرت امام (ره) دستور تشکیل یک نهاد خدمتگزار را تحت عنوان "جهاد سازندگى " صادر فرمودند که با فرهنگ جهادى خویش در عرصه هاى مختلف منشاء آثار خیر و پربرکت فراوانى گردید:
1)ایفاى نقش موثر در مهندسى رزمى دوران دفاع مقدس تحت عنوان سنگرسازان بى سنگر
2)ارائه الگوى مدیریتى انقلابى جهت خدمت به جامعه
3)کمک به رفع محرومیت از مناطق محروم از طریق راهسازی، تأمین آب آشامیدنی، تأمین نعمت روشنایی، توسعه صنایع روستایی، کمک به کشاورزى روستائیان، توسعه دامدارى و ...
4)این نهاد در 20 سال فعالیت خود کارنامه درخشانى به جاى گذاشت: 1. احداث 70 هزار کیلومتر راه روستایى 2. بهسازى 25 هزار کیلومتر راه 3. تأمین آب 22 هزار روستا 4. بازسازى شبکه 5 هزار روستا 5. برق رسانى به 28 هزار و 674 روستا 6. برقى کردن بیش از 6 هزار حلقه چاه کشاورزى 7. تشکیل 22 هزار کتابخانه روستایى و توزیع 20 میلیون جلد کتاب 8. طراحى و ساخت کشتارگاههاى صنعتى 9. طراحى و ساخت کارخانجات لبنى 10. تولید دهها کالاى صنعتى مورد نیاز کشور و دستگاههاى پیشرفته مورد نیاز
 
25- بنیاد مستضعفان
نخستین نهادى که به دستور امام راحل (ره) پس از پیروزى انقلاب اسلامى شکل گرفت بنیاد مستضعفان بود. فرمان تشکیل این نهاد در 9 اسفند 58 با هدف جمع آورى اموال منقول و غیرمنقول بازمانده از رژیم گذشته و بکارگیرى آنها در مسیر خدمت به اقشار ضعیف جامعه از سوى معمار بزرگ انقلاب اسلامى صادر و رسماً در 57/12/14 تأسیس شد.
در کارنامه این نهاد خدمات بسیارى مشاهده مى گردد که برخى از آنها عبارتند از:
1)کمک مالى 653 میلیارد ریالى به محرومان طى ده ساله 76-67
2)واگذارى املاک اداری، تجارى و مسکونى متعدد به دولت
3)توزیع 67 میلیارد ریال لباس بین دانش آموزان محروم
4)اعطاى وام تحصیلی، درمانى و ازدواج به واجدین شرایط به مبلغ 10 میلیارد ریال
5)اعطاى خدمات مستقیم و غیرمستقیم به 2500000 نفر از سال 76-70
6)کمک به ساخت مسکن محرومین به مبلغ 8/5 میلیارد ریال در مدت فوق
7)کمک 1/3میلیارد ریالى به امر اشتغال اقشار کم درآمد در مدت فوق
8)کمک بهداشتى و درمانى به اقشار مستضعف جامعه به مبلغ 1/8 میلیارد ریال در مدت فوق
9)اعطاى کمک هزینه تحصیلى به مبلغ بیش از یک میلیارد ریال در 6 ساله فوق
10)توزیع کمکهاى رفاهى به اقشار کم درآمد به مبلغ 14 میلیارد ریال در مدت مشابه
 
26- عدالت گستری
یکى از آرمانهاى بزرگ انقلاب اسلامى ملت ایران، گسترش عدالت و رفع تبعیض در توزیع ثروت عمومی، امکانات و فرصتهاى موجود در کشور میان آحاد جامعه و رفع محرومیت ها و فقر از طبقات کم درآمد و مناطق دور افتاده مى باشد.
در خصوص جایگاه عدالتخواهى در قانون اساسى کشورمان مى توان به اصول سوم، هشتم، دهم، بیست و یکم، بیست و هشتم، سى و یکم، چهل و سوم، چهل و هشتم، صد و بیست و یکم و صد و چهل و یکم اشاره کرد که عدالت خواهى و مبارزه فقر و محرومیت را مورد تاکید قرار داده اند.
بر اساس اصل 121 قانون اساسی، رئیس جمهور به عنوان عالیترین مقام اجرایى کشور سوگند یاد مى کند که پاسدار مذهب رسمى کشور و نظام جمهورى اسلامى و قانون اساسى باشد تا همه استعداد و صلاحیت خود را جهت ایفاى مسئولین به کار گرفته و خود را وقف خدمت به مردم و اعتلاى کشور، ترویج دین و اخلاق، پشتیبانى از حق و گسترش عدالت سازد.
از این رو، همه دولتها در جمهورى اسلامى خود را موظف به مقابله با محرومیتها و پیشرفت کشور دانسته و در این مسیر تلاشهاى وافرى مبذول داشته اند.
البته باید توجه داشت که دولت موقت (15/11/57-15/8/58) در مدت فعالیت 9 ماهه خود به نخست وزیرى بازرگان به جهت تلاش جدى به منظور بازگرداندن آمریکا به کشور، دولت 16 ماهه بنى صدر (15/11/58-1/4/60) به علت دامن زدن به اختلافات سیاسى و گرایش لیبرالیستى وى و همچنین دولت یک ماهه شهید رجایى (11/5/60-8/6/60) به سبب عدم فرصت کافى اقدامات قابل توجهى در این راستا صورت ندادند اما فعالیت سایر دولتها در این زمینه تحت عناوین دوره دفاع مقدس، دوره سازندگی، دوره توسعه سیاسى و دوره اصولگرایى به طور مجزا قابل بررسى مى باشند. که ما در اینجا به عملکرد دولت نهم که با گفتمان عدالت و خدمت پا به عرصه مدیریت کشور گذاشت به اختصار اشاره مى کنیم:
در راهبردهاى کلان دولت نهم کسب رضاى الهى از طریق عدالت گستری، مهرورزی، خدمت به بندگان خدا و پیشرفت و تعالى مادى و معنوى کشور به عنوان ارزشها مطرح شده و آرمان خود را "فراهم کردن زمینه هایى براى برپایى حکومت عادلانه جهانى " ترسیم نموده و در بیان هدف بنیادین آن آمده است:
"توسعه عدالت محور- اقامه قسط توأم با مهرورزی، خدمت و تعالى و پیشرفت " بر اساس ارزشها، آرمانها و اهداف فوق راهبرد کلان این دولت عبارت است از: "بسط عدالت و توسعه و تعالى همه جانبه و درونزا مبتنى بر اسلام ناب محمدى (ص) و بکارگیرى علوم و فنون پیشرفته براى تحقق عدالت و ارتقاء سلامت و رفاه اجتماع. "
دولت نهم برنامه ها و سیاستهاى خود را بر اساس راهبردهاى فوق تنظیم نموده و به منظور تحقق آرمان توزیع عادلانه درآمدها، کالاها و امکانات و فرصتها و رفع محرومیتها، شخص رئیس جمهور معتقد است: "آنچه در فصل عدالت مطرح مى شود، توزیع امکانات و فرصتها با ملاحظه میزان محرومیتها، استعدادها و ظرفیتها در همه جغرافیاى کشور است. "
از همین رو، تمرکز زدایى از تهران و توجه به تمام نقاط کشور در دستور کار دولت قرار گرفته و آقاى احمدى نژاد در تبیین این ضرورت مى گوید: "اینکه تهران همه ایران است، امرى باطل است، تهران مرکز ایران است، نه همه ایران، تهران قطب ایران است، نه همه ایران، ما باید کارى کنیم که ایران همه جاى ایران باشد که یکى از آنها، چرخش و بین مردم بودن است که خیلى هم اثر دارد. شما ویر تمام نقاط ایران هستید، فقط وزیر تهران نیستید. "
از همین رو، سفرهاى استانى هیات دولت به صورت دوره اى آغاز گردید که دومین دور آن در آستانه اتمام است و ظرف چند سال گذشته اعضاى هیات دولت موفق شده اند تا از نزدیک با مردم سراسر کشور ملاقات نموده و با مشکلات آنها آشنا شوند که نتایج آن در صفحات آینده مورد اشاره قرار مى گیرد.
 
27- سرعت بخشى به روند محرومیت زدایى با توزیع سهام عدالت
یکى از اقدامات نظام اسلامى که در دوره اصولگرایى جهت رفع محرومیت از طبقات آسیب پذیر جامعه، و کاهش فاصله طبقاتى صورت گرفته طرح توزیع سهام عدالت میان اقشار کم درآمد و متوسط جامعه مى باشد که در مرحله اول به دهکهاى اول و دوم شامل چهار میلیون و 600 هزار نفر تعلق گرفت. در این مرحله دو هزار و 300 میلیارد تومان سهام واگذار شده و سود سهام مرحله اول نیز میان 4500000 نفر توزیع شده است.
در راستاى اجراى مرحله دوم این طرح تاکنون 22500000 نفر برگه سهام عدالت توزیع شده که شامل سه دهک پایین جامعه گردیده و 6 دهک بعدى نیز تا پایان سال جارى به میزان 42 میلیون نفر سهام توزیع مى گردد.
در حال حاضر 44 شرکت در سبد سهام عدالت قرار دارند و هر نفر به میزان یک میلیون تومان و هر خانوار 5 نفره، پنج میلیون تومان سهام دریافت مى کند. سود سهام مرحله دوم نیز به زودى پرداخت مى گردد.
 
28- کاهش فاصله مردم و مسئولان
سفرهاى استانى دولت: از دیگر اقدامات دولت نهم جهت آشنایى با مشکلات مناطق محروم کشور تشکیل جلسات هیأت دولت در استانها بود که به سفرهاى استانى شهرت یافت. در دور اول این سفرها که از 30 استان و 336 شهرستان بازدید بعمل آمده بیش از 6000 مصوبه و توافق انجام شده که 90% آنها اجرایى گردیده است. براى تهیه پیش نویس مصوبات 780 جلسه هماهنگى با 29000 نفر ساعت کار کارشناسى انجام شده و معدل فاصله هر سفر 19 روز مى باشد. بیشترین مصوبات در تهران با 348 مورد و کمترین آنها مربوط به قم با 100 مورد بوده است اما سیستان و بلوچستان از حیث عملیاتى شدن مصوبات با رقم 100% و خراسان جنوبى با 99% در رتبه اول قرار دارند. استانهاى زنجان با 98، خراسان شمالى و کهکیلویه و بویراحمد با 79% در رتبه هاى بعدى قرار دارند که حاکى از اولویت و تمرکز بر روى استانهاى محروم است.
بیشترین مصوبات از جهت وزارتخانه مجرى مربوط به وزارت نیرو با 378، بهداشت با 354، راه و ترابرى با 324 مى باشد و موضوع مصوبات 37/9% مربوط به امور زیربنایى و فنی، 16% فرهنگى و اجتماعی، 16% تولیدى اقتصادى مى باشد.
صرف نظر از مصوبات بسیار زیاد و عملیات شدن بخش اعظم پروژه هاى ناشى از مصوبه هاى استانى هیأت دولت، این سفرها توانسته دیوارهاى بلند میان مردم و مسئولان را برداشته و دولتمردان نیز بى واسطه، رودررو با مردم، درد دلهاى آنها را از زبان و نامه هایشان شنیده و خوانده اند.
 
29- توجه به مشکلات ازدواج و اشتغال جوانان
الف) تشکیل صندوق مهر رضا (ع)
در سال 84 تعداد 6792 فقره تسهیلات به مبلغ 654/249 میلیون ریال و در سال 85 تعداد 32579 فقره تسهیلات به مبلغ 1،491،485میلیون ریال و در سال 86 تعداد 46835 فقره تسهیلات به مبلغ 2،543،941میلیون ریال جهت ایجاد اشتغال جوانان پرداخت شده است.
ب) طرح تعاونى مسکن مهر
تا آذر ماه سال 86 تعداد 3350000 نفر جهت استفاده از تسهیلات در این تعاونى ثبت نام کرده اند که تا شهریور ماه 87، 1050000در قالب 4789 تعاونى پس از عقد تفاهم نامه زمین دریافت کرده اند و قرارداد 59464 واحد مسکونى امضا شده است.
ج) بنگاههاى زودبازده
از آغاز شکل گیرى این بنگاهها در سال 84 تاکنون یک میلیون و 104 هزار طرح ارائه شده که 900 هزار طرح توسط کارگروه اشتغال به بانکها معرفى شده و 760 هزار طرح توسط بانکها تایید شده است. از این تعداد 470 هزار طرح با کم 18 میلیارد تومانى بانکها به بهره بردارى رسیده است.
 
30- تدوین استراتژى مشخص
از جمله برکات مهم نظام اسلامی، ساماندهى قابلیتها و امکانات کشور در راستاى اهداف و آرمانهاى انقلاب اسلامى و هدفمند سازى و قانونمند کردن برنامه ریزى دولتها بود که در قالب برنامه هاى پنج ساله توسعه و نهایتاً برنامه چشم انداز 20 ساله کشور تنظیم گردیده تا بر اساس آن جمهورى اسلامى ایران در سال 1404 به قدرت اول منطقه در زمینه هاى مختلف دست یابد.
در حال حاضر نظام اسلامى با تجربه چهار برنامه 5 ساله توسعه در آغاز ورود به دهه چهارم حیات طیبه خویش مى باشد که نقشه راه آن توسط رهبر معظم انقلاب اسلامى تحت عنوان "پیشرفت و عدالت " ترسیم گردیده است و معظم له در آستانه ورود به جشنهاى سى امین سالگرد انقلاب اسلامى سیاستهاى کلى برنامه پنجم توسعه را در چارچوب سند چشم انداز 20 ساله ابلاغ فرمودند تا دولت اصولگراى نهم قانون برنامه پنج ساله کشور را بر مبناى آن تهیه نماید.
سیاست هاى ابلاغ شده در 45 بند و سرفصلهاى فرهنگی، علمى و فناوری، اجتماعی، اقتصادى و سیاسی، دفاعى و امنیتى که با پشتوانه کارشناسى و مطالعات عمیق تهیه گردیده بیانگر این واقعیت انکارناپذیر است که اگر چه انقلاب اسلامى به دستاوردها و برکات فراوانى دست یافته لکن در نظامى پوینده و بالنده همچنان باید تلاش براى رسیدن به آرمان و قله هاى پیشرفت همراه با عدالت تلاش کرد.
 
جدول رکورد شکنى دولت نهم در امر توسعه و خدمات
 
عناوین درصد
 
1.رشد صادرات غیر نفتى بدون احتساب میعانات گازى 100%
2.رشد علمى دانشگاهها از 84 تا 87 34%
3.رشد پوشش خوابگاهى 25%
4.رشد تسهیلات پرداختى به دانشجویان 25%
5.رشد پذیرش دانشجوى کارشناسى ارشد و دکترى 100 %
6.رشد استخدام هیات علمى 155%
7.رشد تولید شیر از 19 میلیون لیتر به 23 میلیون لیتر 23%
8.رشد تولید مرغ از 3 میلیون تن به 4 میلیون تن 27%
9.رشد تولیدات دامى 22%
10.رشد پرورش آبزیان در آبهاى داخلى 49%
11.رشد تولیدات محصولات زراعى 16%
12.رشد تولید گندم 11%
13.رشد محصولات علوفه اى 60%
14.رشد تولید دانه هاى روغنى 57%
15.رشد ایجاد فرصتهاى شغلى با اشتغال 291534 نفر 200%
16.رشد سرمایه گزارى بانکها در طرح هاى مصوب 400%
17.رشد جذب تعاونى هاى ثبت شده 500%
18.رشد تعداد تعاونى هاى ثبت شده 190 %
19.رشد تعاونى هاى فرا استانى 100 %
20.رشد انعقاد تفاهم نامه وزارت تعاون با دستگاهها 1100%
21.رشد تعداد مقالات علمى پزشکى 50%
22.رشد مراکز تحقیقات پزشکى 30%
23.رشد پذیرش دکتراى تخصصى علوم پزشکى 93%
24.رشد تولید داروهاى طبیعى 201 %
25.رشد پوشش خدمات اورژانسى در حوادث ترافیکى 37%
26.رشد تعداد آمبولانسهاى 115 77%
27.رشد سرمایه گزارى خارجى 176%
28.رشد خصوصى سازى 1100%
29.رشد سطح باسوادى کشور 5/1%
30.رشد آموزشهاى بهداشتى 50%
31.رشد تعداد دانشجویان مراکز تربیت و معلم 114%
32.رشد مدرسه سازى 100%
33.رشد طول آزادراههاى کشور 4/24%
34.رشد جابجایى کالا در حمل و نقل جاده اى 2/19%
35.رشد جابجایى مسافر در حمل و نقل جاده اى 4/4%
36.رشد جابجایى کالا در خطوط ریلى 7/1%
37.رشد جابجایى مسافر در خطوط ریلى 9/26%
38.رشد بازسازى خطوط ریلى 9/38%
39.رشد احداث خطوط جدید ریلى 2/52%
40.رشد پذیرش مسافر در فرودگاههاى کشور 3/21%
41.رشد جابجایى مسافر در پروازهاى داخلى 17%
42.رشد جابجایى مسافر در پروازهاى خارجى 2/39%
43.رشد ظرفیت اسمى بنادر تجار 1/17%
44.رشد ظرفیت کانتینرى بنادر 90%
45.رشد ظرفیت مسافربرى در بنادر 4/1%
46.رشد حقوق بازنشستگان 71%
47.رشد اعتبارات کمیته امداد 219%
48.رشد اعتبارات صندوق بازنشستگى 221%
49.رشد اعتبارات سازمان بیمه خدمات درمان 217%
50.رشد اعتبارات سازمان بهزیستى کشور 228%
51.رشد اعتبارات سازمان تامین اجتماعى 11%
52.رشد تقاضاى سرمایه گزارى صنعتى 61%
53.رشد میزان سرمایه گذارى در بخش صنعت 124%
54.رشد اشتغال در بخش صنعت 53 %
55.رشد صدور پروانه بهره بردارى از معدن 7%
56.رشد اجازه برداشت از معادن 45 %
57.رشد واگذارى سهام در راستاى اصل 44 406%
58.رشد حجم سرمایه گزارى خارجى 900%
59.رشد تولیدات فلزات اساسى 5/18%
60.رشد تولید سیمان 21%
61.رشد صنایع خودروسازى 36%
62.رشد تملک آثار میراث فرهنگى 150%
63.رشد اختراعات ثبت شده 300%
64.رشد ایجاد پارکهاى فناورى 300%
65.رشد دریافت و پردازش نامه هاى سفر استانى 2400%
66.رشد تعداد سفر شهرستانها 2900%
67.رشد رسیدگى به مشکلات مراجعین حضورى 850%
68.رشد رسیدگى به مشکلات مراجعین غیرحضورى 700%
69.رشد پاسخگویى به مراجعین 1000%

70.رشد حمایت و مساعدت مالى از مراجعین 300%

منبع : خبرگزارى فارس

منبع :

http://www.dolat.ir

 


X